رفتن به بالا

آخرین های ورزش ایران و استان اردبیل از نگاه ناظر ورزش

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
 • الجمعة ۴ رمضان ۱۴۴۲
 • 2021 Friday 16 April
  -١٨(°C)
  وزش باد (mph)
  فشار (in)
  محدوده دید (mi)
  اشعه فرابنفش -
  رطوبت (in)
اوقات شرعی

ضرب المثلی است که می‌گوید: “آچیلان سفره نین مین عیبی‌وار، آچیلمیان سفره نین بیر‌عیبی”(پهن کردن یک سفره می‌تواند هزاران عیب داشته باشد ولی سفره‌ای که باز نمی‌شود تنها یک ایراد می‌تواند داشته باشد). نتایجی که تیم کاراته استان اردبیل در روز اول رقابت‌های لیگ برتر کاراته گرفت درست مصداقی برای این ضرب المثل می‌تواند باشد. […]

ضرب المثلی است که می‌گوید: “آچیلان سفره نین مین عیبی‌وار، آچیلمیان سفره نین بیر‌عیبی”(پهن کردن یک سفره می‌تواند هزاران عیب داشته باشد ولی سفره‌ای که باز نمی‌شود تنها یک ایراد می‌تواند داشته باشد). نتایجی که تیم کاراته استان اردبیل در روز اول رقابت‌های لیگ برتر کاراته گرفت درست مصداقی برای این ضرب المثل می‌تواند باشد.

همه علاقه‌مندان دوست دارند که ورزشکاران استان در قالب تیم‌های مختلف در لیگ‌های برتر حضور داشته باشند ولی تحقق این امر نباید موجبات کاهش روحیه، از بین رفتن انگیزه، مخدوش کردن پیشینه رشته ورزشی و سرافکندگی جوانان لایق این منطقه را فراهم بکند. درخواست همه دوستداران ورزش می‌باشد. اگر این حضور با برنامه‌ریزی مناسب و به کارگیری همه نیروها و سرمایه‌ها و تعامل همه جانبه صورت نگیرد نتیجه‌اش جز تأسف نمی‌تواند چیز دیگری باشد.

حضور در لیگ

شرکت یک تیم از استان در رقابت‌های لیگ برتر کاراته می‌تواند یک نقطه مثبت در پرونده مسئولان به شمار‌آید اما وقتی این زحمات در مسیر درست قرار نگیرد و نتواند حداقل انتظارات جامعه کاراته و علاقه‌مندان به این رشته را فراهم بکند تبدیل به موردی منفی و سؤال برانگیز می‌شود.

سرمایه‌های کاراته استان

با مشاهده نتایج به دست آمده از دو دیدار انجام شده این سؤال مطرح می‌شود که آیا تیم حاضر در رقابت‌ها به عنوان نماینده کاراته استان در برگیرنده کل سرمایه کاراته استان می‌باشد؟ ایا انتخاب نفرات با بهره‌گیری از همه چهره‌ها انجام پذیرفته است؟ آیا اردوی آمادگی مناسب و دیدارهای انتخابی وجود داشته است؟ اصولا انتخاب نفرات بر اساس چه معیاری و با در نظر گرفتن چه پارامترهایی انجام شده است؟

به نظر می‌رسد کاراته استان سرمایه‌های بزرگی در اختیار داشته باشد، اینکه چرا از همه سرمایه‌ها در این تیم استفاده نشده و نتایج تأسف بار به دست آمده حاصل چه حرکت‌ها و رفتارهایی بوده است؟

اهمیت لیگ برتر

در تقسیم‌بندی رقابت‌های یک رشته ورزشی، لیگ برتر از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. لیگ برتر برای خود دارای حساب و کتاب خاصی است. تیم‌های شرکت کننده در لیگ برتر با مدد گرفتن از همه سرمایه‌ها و به کار گرفتن نیروهای کارآمد و توانا، قدم به مسابقات می‌گذارند. لیگ برتر عرصه‌ای برای نتیجه‌گیری است. اگر با هدف جوانگرایی و میدان دادن به جوانان، تیمی قدم به رقابت‌های لیگ برتر بگذارد شکست‌های سنگین می‌تواند عواقب خطرناکی برای آینده آن رشته ورزشی داشته باشد. از دست دادن انگیزه، ناامیدی و سرافکندگی کوچک‌ترین نتیجه‌ای است که استفاده از چهره‌های جوان در این قبیل رقابت‌ها می‌تواند برای ورزشکاران جوان به ارمغان آورد.

مشکل تأمین هزینه

در شرایط اقتصادی حاکم، بحث تأمین هزینه‌های مورد نیاز برای شرکت تیم‌ها در رقابت‌های لیگ برتر کاری دشوار است. حال اگر بودجه‌ای تهیه شده است باید آن را در مسیر درست هزینه کرد تا بالاترین بهره برداری از آن انجام بگیرد. هیئت کاراته استان از هر منبعی که هزینه‌ها را تأمین کرده کار خوبی بوده ولی متأسفانه عدم استفاده بهینه از آن در راه تشکیل یک تیم منسجم و قدرتمند اقدام قابل قبولی صورت نگرفته است.

وحدت و یک دلی

تا زمانی که در فضای هیئت‌های استانی وحدت و یک دلی حاکم نشود، تا وقتی خودمحوری‌ها، سوءتفاهمات و انحصارطلبی‌ها جای خود را به تعامل و همکاری صمیمانه و فراموش کردن اختلافات جزئی ندهد و تا وقتی که مدیران ورزش قدرت و توان ایجاد تفاهم و نزدیک کردن دل‌ها به همدیگر را نداشته باشند ورزش ما ره به جایی نخواهد برد. اگر همدیگر را قبول نداشته باشیم و حرمت جایگاه‌ها و روابط حاکم بر سیستم و امور اداری را ارج ننهیم و مدام به دنبال مهره چینی و پایمال کردن حق باشیم، چرخ امور ورزش به طور دلخواه به حرکت درنخواهد آمد.

اخبار مرتبط